Proč zvolit terasový systém RELAZZO

Hlavní výhody teras RELLAZZO od Rehau.

Povrchová úprava

Aby byl povrch co nejvíce odolný proti uklouznutí, byly na terasová prkna použity speciální postupy zušlechtění, jako je kartáčování nebo ražba. Na rozdíl od dřevěných podlah nebo neošetřených terasových prken z WPC se tímto dosáhne vysoké třídy protiskluznosti (≥24°/třída C, podle DIN 51097). Přesto je třeba brát v úvahu, že na mokrém nebo zledovatělém povrchu je nutné počítat se sníženou protiskluzností. Díky speciální povrchové úpravě je zvýrazněn dřevěný charakter profilů. Kartáčování se provádí jednotně v jednom směru, čímž se dřevěné částečky rovnoměrně rozmístí. Abychom zabránili nepravidelnému vzhledu, dbáme na to, aby byla všechna prkna položena ve směru kartáčování

Terasový systém RELAZZO

Barvy, které nevyblednou

– prkna RELAZZO jsou odolná vůči UV záření. Barevný odstín zůstane zachován dlouhá léta a nevytváří se barevné odchylky. Přirozená patina dřeva se vytvoří již krátce po pokládce

Design a příjemný pocit

– užijte si chůzi naboso díky atraktivní a vysoce kvalitní povrchové úpravě profilů. Při vytváření nejrůznějších kreativních a designových řešení jistě oceníte variabilnost tvarů a rozměrů.

Stálý tvar a bez třísek

– celý terasový systém není náročný na údržbu, je bez trhlin a třísek. Zároveň disponuje vysokou stabilitou a možností dlouhodobého zatížení bez závislosti na rozměru a designu.

Odolný vůči mrazu, teplu i vlhkosti

– materiál RAU-WOOD je plně odolný vůči povětrnostním vlivům i při dlouhodobém působení slunečních paprsků, vlhkosti nebo mrazu. Navíc si udržuje stabilní tvar a pevnost profilů, a proto jej lze využít i v bezprostřední blízkosti vodních ploch – bazénů i moře.

Minimální nároky na údržbu

– nemusíte ošetřovat podlahu dodatečnými ochrannými nátěry ani napouštět oleji nebo brousit prkna. Jednoduché a pravidelné čištění pouze vodou ze zahradní hadice zachová Vaši terasu stále krásnou a čistou – plísně ani rez nemají šanci.

Vysoce ekologické

– proč právě tyto profily pokud předchozí výhody nestačí? Třeba právě proto, že jsou plně recyklovatelné a jejich likvidace je opravdu velmi jednoduchá. Jak spodní konstrukci, tak i samotná prkna lze pokládat za biomasu. Z dlouhodobého hlediska jsou tyto systémy hospodárnější, než tradiční dřevěné plochy, k čemuž přispívá výrazně delší životnost.

Materiálové vlastnosti

Materiály WPC použité pro terasové systémy RELAZZO byly vyvinuty tak, aby byla i při silném slunečním záření zaručena vysoká tvarová stálost a pevnost profilu. Výrobky z WPC se při osvitu sluncem ohřívají jako každý jiný stavební materiál (tmavé barevné odstíny se pak ohřívají více než světlé). Na to je třeba dbát při chůzi po materiálu naboso. Vliv tepla a současné působení vlhkosti vede k urychlení rozkladu struktur dřeva a tím k ovlivňování mechanických vlastností i ke snižování životnosti prken, proto nejsou vhodná pro použití v tropických oblastech.
Velkou výhodou WPC systému je, že neobsahují žádné těžké kovy nebo jiné látky ohrožující prostředí. Přestože materiál použitý na terasový systém vykazuje vysokou odolnost vůči vnějším vlivům životního prostředí, je třeba zamezit působení silných oxidačních prostředků, jako jsou průmyslové odbarvovače a silné kyseliny, stejně jako organická rozpouštědla. Díky použití vysoce kvalitních materiálů je vhodné použít tyto systémy u bazénů a u moře.

Barvy

Barvy, které nevyblednou. Terasová prkna jsou odolná vůči UV-záření. Barevný odstín zůstane zachován dlouhá léta a přirozená patina dřeva se vytvoří již krátce po pokládce.

Dřevo jako přírodní produkt podléhá obzvláště na začátku přirozeným změnám svého barevného odstínu. V první fázi, kdy je podlaha naistalována u zákazníka, dochází k reakci složky dřeva ligninu s ultrafialovou složkou světla. V návaznosti na to dochází k zažloutnutí dřevovláken obsažených v povrchové vrstvě terasového prkna. Není neobvyklé, že je tento efekt viditelný již před pokládkou. Proces zažloutnutí můžeme urychlit tím, že během prvních 8-10 týdnů dopřejeme prknům postřik vodou. Díky působení vody se toto zažloutnutí během prvních pár měsíců vymyje. Plynule navazuje proces šednutí. Dodatečné odstraňování zašedlých vláken vysokotlakým čističem se silným tlakem trysky nebo obroušením povrchu vede jen ke krátkodobému zesvětlení dřevěných částeček. Proces zežloutnutí a zešednutí poté proběhne znova. Vlivem přirozeného zvětrávání se mohou světlé a tmavé oblasti povrchů jako u RELAZZO naturo a RELAZZO coro barevně přizpůsobit. Přitom zůstává zachovaná ražba v jejich struktuře.

Základní barva prken, která vyplývá ze zabarvené části polymeru, se přitom dlouhodobě zachová a neustále odráží barevný charakter výrobku. Popsané barevné změny nevedou k negativnímu ovlivnění mechanických vlastností terasového systému a nepředstavují tudíž žádnou vadu.

Díky popsaným odchylkám mohou veškeré vzorky představovat orientační doporučení pro výběr barvy. Jednotlivé šarže pak podléhají přirozeným rozdílům v barvě dřeva. U (částečně) zastřešených teras je tak v průběhu určité doby možné zaznamenat barevné odlišnosti. Zastřešenou oblast pak doporučujeme pravidelně skrápět vodou, než se barva průběhu procesu stárnutí stabilizuje. Tento proces trvá podle povětrnostních podmínek 2-5 měsíců.